+
Vítejte v mém Útulném koutku! Všechny výrobky jsou vyrobeny vlastnoručně s láskou, pro radost a dle mého vkusu. Inspiraci hledám ve venkovském, vintage a provence stylu. Ať se zde cítíte Útulně!

Venkovský styl

pro milovníky pohodové atmosféry a útulných domácností

Přibývají vám léta a stále častěji vzpomínáte na prázdniny u babičky na venkově? Vzpomínáte, jak do domu s věčně otevřenými okny proudila vůně rozkvetlé zahrady, ráno vás budil kohout a vy jste vykukovali z pruhovaných peřin a mžourali do sluníčka, které do pokoje pronikalo skrz kytičkované záclonky? Vybaví se Vám dodnes, když ucítíte levanduli, babiččin šatník? Pamatujete na její kredenc a vůni pečení, která se neustále linula kuchyní? Vzpomínáte, jak chutnalo kakao v porcelánovém hrníčku naservírované na starém bytelném stole s kostkovaným ubrusem? Necítíte se dobře v lesklých minimalistických interiérech a kombinace skla a kovu na vás působí jako nemocnice? Chybí vám v těchto designových prostorách teplo a útulno? Nechcete mít byt zařízený pouze a jen prakticky, ale chcete se v něm cítit útulně? Pak je asi pravý čas ladit svůj domov do venkovského stylu!

Venkovský styl je hlavně o jednoduchosti, přírodě a tradicích. O domácnosti vybavené přírodními materiály jako je dřevo, kámen a kvalitní bytové textilie. Patří do něj kamenné obklady, cihly, podlaha z prken, nábytek z masivu (nejvíce ceněný je nábytek s patinou), otevřené poličky, přírodní textilie, pohodlné křeslo, dekorační košíky a kovové svícny.

Nemusíte věšet hlavu, ani pokud bydlíte v paneláku, kde by rekonstrukce byla příliš náročná a vsaďte na doplňky! Vytáhněte kořenky a staré hmoždíře po babičce, vázy naplňte čerstvými květinami, plastové dózy vyměňte za dřevěné či proutěné a naplňte je čerstvým ovocem. Na zeď zavěste starou formu na bábovku, na okna romantické záclonky, na stůl pořiďte bavlněné či lněné textilie. Propojte svůj domov s přírodou tím, že osázíte květináčky bylinkami, za okna rozmístíte truhlíky s muškáty, nad linku zavěsíte svazek česneku, cibule, ovesných klasů či nezbytné levandule.

Obklopte se vzpomínkovými věcmi, ale jen těmi, které by si vystavila i vaše babička či prababička. Pozor na přeplácanost! Venkovský styl je stále o strohosti, skromnosti a útulnosti.

Důležitou roli hrají textilie - ubrusy, prostírání, utěrky, chňapky, závěsy, podsedáky na židle, deky, povlečení a přehozy. Nebojte se kombinovat vzory, především proužky, květiny, kára a kostky a to na světlém podkladu. Nezapomeňte, že venkovskou atmosféru vytvoří jen přírodní textilie světlé pastelové barvy! Žádoucí jsou stejné vzory při dekorování celé domácnosti, zopakujte je alespoň v malých akcentech. Kouzlo starých časů nejlépe vykouzlí světlé barvy doplňků a tmavé dřevo.

Venkovský styl je synonymem útulnosti, pohodové atmosféry, odpočinku a uvolnění.

Přeji každému, aby se z každodenního pracovního shonu a stresu ze současného uspěchaného světa rád vracel a těšil domů do svého Útulného koutku!

[Obrázek 1 - zdroj Pinterest]